Frezowanie CNC: 4 powody, dla których warto zainwestować w technologię
Frezowanie CNC to jedna z technik obróbki skrawaniem. Początkowo wykorzystywane głównie przy produkcji wielkoskalowej, dziś jest technologią, która coraz częściej stosowana jest też przez firmy lokalne przy krótszych seriach produkcyjnych. Co za tym przemawia?
Frezowanie CNC: Technologia, która redukuje straty materiałów
Obróbka skrawaniem z definicji musi wiązać się z pewnymi stratami, natomiast frezowanie CNC pozwala je maksymalnie ograniczyć. Ma to duże znaczenie dla małych firm, które często rywalizują na rynku z przedsiębiorstwami mogącymi sobie pozwolić na nieco większe straty na produkcji. Lokalni przedsiębiorcy doceniają to, że przy frezowaniu CNC można w optymalny sposób zaplanować wykorzystanie materiału także przy krótkich seriach, tym samym generując jak najmniej odpadów, których zagospodarowanie oznacza przecież dodatkowe koszty.
Frezowanie CNC — Jak uzyskać precyzyjne i powtarzalne części?
Lokalne firmy bardzo często skupiają się na niszowej produkcji krótkoseryjnej. To oznacza, że w ich przypadku jakość, a nie cena, stawiane są na pierwszym miejscu. I tu takie technologie jak cięcie blach laserem (o którym można przeczytać więcej na stronie https://stomilex.pl/ciecie-laserowe-blach/) czy właśnie frezowanie CNC są nieocenione. Pozwalają one zminimalizować niedokładności, tym samym pozwalając na tworzenie w pełni spójnych i powtarzalnych elementów. Ma to znaczenie, ponieważ przygotowane tymi technikami półprodukty często nie wymagają już dalszej obróbki wykończeniowej lub wymagają jej jedynie w podstawowym zakresie. To oznacza, że już na pierwszym etapie uzyskuje się pożądaną precyzję i tak wytworzone elementy można wykorzystać przy produkcji prestiżowych wyrobów.
Frezowanie CNC: Jak skutecznie zmniejszyć czas pracy?
Czynnikiem, który cały czas w dużej mierze kształtuje koszty produkcji, jest wielkość zatrudnienia i wynagrodzenia wykwalifikowanych pracowników. Frezowanie CNC oczywiście też wymaga profesjonalnego zaplanowania i przeprowadzenia, natomiast w stosunku do klasycznej obróbki ręcznej jest to proces znacznie mniej czasochłonny i pozwalający zoptymalizować wielkość zatrudnienia. Dziś zresztą w większości firm frezowanie CNC jest powierzane na zewnątrz, co jeszcze bardziej upraszcza przewidywanie kosztów. Poza tym znów – większa dokładność produkcji oznacza, że mniej czasu trzeba poświęcić na późniejsze wykończenia detali, a to znowu pozwala zracjonalizować zatrudnienie i zapłacić więcej najlepszym profesjonalistom, których praca ma największe znaczenie dla firmy.
Frezowanie CNC — Jak skutecznie obrabiać różne rodzaje materiałów?
Ogólnie rzecz biorąc, frezowanie CNC pozwala na obróbkę bardzo wielu różnych materiałów – praktycznie wszystkich gatunków stali, aluminium, ale też mosiądzu czy innych metali. Od strony technicznej oczywiście proces wymaga pewnych zmian, które pozwolą na uzyskanie optymalnych efektów, natomiast przeważnie sprowadza się to do modyfikacji parametrów pracy frezarki oraz założenia innego frezu. Czy wpływa to na cenę przygotowania detalu? Tak, jednak trzeba mieć świadomość, że dokładnie tak samo będzie w przypadku innych metod obróbki. Zaletą z perspektywy niewielkiej firmy będzie natomiast to, że cały czas można powierzyć wykonanie detali jednemu, znanemu już i pozytywnie ocenionemu wykonawcy. To pozwala nawiązać trwalsze kontakty biznesowe, co ma przełożenie na płynność produkcji i przewidywalność działalności.
Techniki obróbki CNC mają konkretne atuty, jeśli chodzi o samą jakość wyrobów, ale korzyści z nimi związane często wykraczają poza zagadnienia czysto technologiczne. Warto spojrzeć na to całościowo, szczególnie jeśli prowadzi się mniejszą firmę, dla której koszty działalności i jakość wyrobów są równie ważne.